Víno ze Sardinie

exkluzivní víno a delikatesy ze Sardinie & ubytování a enogastro výlety :-) 

 Víno ze Sardinie jedinečné, tak jako ostrov sám. Sardinie je druhým největší ostrovem Středomoří (270 km dlouhý, 130 km široký), 180 Km vzdálený od Italské pevniny. Nejblíže má však k Francii, pouhých 15 km dělí od pobřeží Francouzské Korsiky. Povrch Sardine je převážně kopcovitý, velmi různorodý a pestrý. Sardinie se může také právem pyšnit na své přírodní bohatství (nejkrásnější azurové pláže, největší kaňyon Evropy ukrytý ve zlatých horách Supramote.

Vinařská historie je zde datována od 3000 let př.n.l. Nachází se zde spoustu autochtonních odrůd. Nejvíce kultivovanou odrůdou je červené Cannonau, bratrská odrůda světově rozšířené Grenache. Cannonau Classico DOC rozvíjí svůj ohromný potenciál v horské oblasti Barbagia, na Středovýchodě ostrova, v Provinci Nuoro. Nejúchvatnější Cannonau a nejstarší vinice (více jak stoleté), pocházejí z vinařské vesničky Mamoiada. Na druhém místě v pěstování je bílá odrůda Vermentino, které se nejvíce daří na Severu, Vermentino DOCG di Gallura.

Charakteristické rysy vín ze Sardinie se vyznačují plným extraktem vyzrálých hroznů, širokou škálou herbálních a zem

itých tónů s elegantní mineralitou v závěru.

Dle světových studií je  Cannonau ze Sardinie označováno za nejzdravější víno na Světě. Obsahuje až o polovinu více zdraví prospěšných látek na kardiovaskulární systém; přírodních antioxidantů, polyfenolu a resveratrolu než ostatní vína :-)

Stručná charakteristika vinařství a výrobců

Dovážím a zastupuji výrobce, které osobně dobře znám a věřím, v jejich originalitu a vysokou kvalitu. Ráda bych se s Vámi chtěla podělit o 6 vinařství, která dovážím.  Z delikates tradiční pečené placky Pane Carasau, pražené těstoviny Fregola Sarda, olivové oleje a sušený kaviár Bottarga.


Cantina Cherchi

Rodinné vinařství ze Severní Sardinie, provincie Sassari

 elegantní, svěží harmonická s vůní středozemní květeny.

Cantina Cherchi je rodinné vinařství ze Severní Sardinie, vyrábí jedno z nejlepších bílých vín ostrova, Vermentino DOC. V nabídce je také vlajková červená loď Luzzana, červené cuvé, elegantní, mnohovrstevné dotekem dřeva.   Info Cantina Cherchi

Cantina Dorgali

Vinařský spolek z horské oblasti, provinice Nuoro

Vína z vinařství Dorgali se vyznačují pestrou vůní bylinných tónů, mineralitou a sametovým závěrem.

Cantina Dorgali je vinařský spolek ze středozápadu ostrova, založený r 1953 skupinkou malých vinařů.  Rozléhá se v hornaté oblasti, nedaleko skalnatých útesů. Ideální kombinace středomořského vánku a bohatého minerálního podloží svědčí o specifické kvalitě vína. Vína jsou plná, haromonická s pestrou škálou bylinných tónů a příjemné minerality v závěru. Skvělý poměr kvalita vs cena, vinařský spolek má nižší náklady na výrobu.

Cantina Dorgali

Cantina Sedilesu

Rodinné vinařství ze srdce Sardinie, Mamoiada, naturální vína s autetnickým terrior, vinic 750m nad mořem

tradiční zpracování hroznů, spontánní fermentace na vlastních kvasinkách, zrání na sudu a doladění na cementových nádrží.

První vinařství v Mamoiada, které začalo lahvovat. Dnes vyváží víno do Světa. Vinařství ízaložil před 30 lety Giuseppe Sedilesu se svými třemi syny. Obhospodařují 15 ha vinic udržitelné BIO produkci. 

Vinice se rozléhají v nadmořské výšce 650 m n.m., chráněné pohořím Supramonte e Gennargentu. Podloží je písčito-granického původu, bohaté na draslík a fosfor. Vlajkovou lodí Cantina Sedilesu je Mamuthone, vyrobené tradiční metodou spontánní fermentace v dřevěných sudech s následným zrání v dubových sudech. Vinařství se pyšní více jak stoletými vinicemi, ze kterých vyrábí Riserva, Ballu Tundu. Nepatrná produkce bílé autochtonní odrůdy Granazza, také stojí za povšimnutí. Oranžové víno, zrající na slupkách je vynikající!

Cantina Sedilesu

Cantina VikeVike

Malé vinařství Simone Sedilsu,  vína s perektním odrazem svého teritoria ze srdce Sardinie.

Fantastická, dech beroucí vína :-) 

Víno VikeVike vzniká přirozeně, spontánní fermentací na vlastních kvasinkách. Simone ctí tradiční zpracování, snaží se o zachování autentičnosti a terroir ve víně. Simone obhospodařuje pouze 3ha vinic v nadmořské výšce 650m nad mořem. Víno ohromí svou elegancí a úžasnou pitelností. 

Vlajková loď VikeVike Cannoanu Classico, New Born Star Italského vinařství, která lehce strčí francouzské hvězdy do kapsy ;-) 

Cantina VikeVike


Cantina Puggioni

Rodinné vinařství z Mamoiada, vyrábí klasické Cannonau Mamuhone, zrající na sudu s výraznou tříslovinkou.

Tradiční plné Cannonau z Mamoiada s výraznou tříslovinkou.

Cantina Puggioni vyrábí  plná vína, tradiční metodou dlouhé fermentace na dřevě.  Skvělý poměr, kvalita cena.           Cantina Puggioni


Zákaz prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let