wineries 

 Víno ze Sardinie je osobité, díky svému specifickému složení "terrrior", vzdálenému od pevniny.

Slunný ostrov ve středomoří je převážně kopcovitý, až hornatý s pestrým minerálním podloží. Vína z této oblasti se vyznačují plným extraktem vyzrálých hroznů, širokou škálou herbálních tónů s elegantní mineralitou v závěru. Mezi nejrozšířenější odrůdu patří červené Cannonau (Grenache), svou ohnivost čerpá z hlinito-lávového podloží. Bílé odrůdě Vermentino naopak prospívá žulovo-vápenaté podloží.

Cannonau ze Sardinie se také právem označuje za nejzdravější víno Světa. Vědecky prokázané, nejzdravější víno Světa, obsahující až o polovinu více přírodních antioxidantů, polyfenolu a resveratrolu obsažených ve víně :-)

Vinařské provincie Sardinie 

Sardinie má několik provincií a všechny se od sebe velmi liší.  Severní část se vyznačuje optimálními podmínky pro pěstování bílého vína Vermentino. Oblast je mírně kopcovitá, půda je lehká, písčito-vápenatým podloží.  Avšak provincie NUORO, v centrální Sardinii, na Středo-západě ostrova je naopak kolébkou červené odrůdy Cannonau. Vinice se nacházejí v horské oblasti nazývané Barbagia s průměnou výškou 500 m n.m.

Provincie SASSARI

Cantina Cherchi 

Severní provincii SASSARI zastupuje rodinné vinařství Cherchi. Vyrábí výtečná, elegantní vína, dva druhy bílé odrůdy Vermentino a noblesní červenou delikatesu cuvé Luzzana. Více v info o vinařství.

Identická vůně bílých vín ze Severní oblasti se vyznačuje sekundární vůní macchie středomořské (keříkový porost se žlutými kvítky, podél mořských útesů).


Provinice NUORO

Cantina Dorgali, Cantina Sedliesu, Cantina Vike Vike, Cantina Puggioni

Provinice NUORO, v centrální Sardini,  na Středo-západě ostrova je hornatá oblast Sardinie, s průměrnou nadmořskou výškou 650m.n m. Horské masivy Supramonte a Genargentu chrání před silným větrem, střídaní deních a nočních teplot, spontánní fermentace a výroba tradiční metodou tvoří opravdu zážitková vína. Tradice pěstování révy vinné je zde datována již od 3500 př.n. l, v této oblasti se také běžně vyskytují stoleté vinice... 


30ha vinic rodinného vinařství Cherchi. Zakládá si na vysoké kvalitě a eleganci vína. Vinice se nacházejí v mírně kopcovité oblasti vinařské obce Usini na Severu Sardinie, vzdálené asi 20km od moře. 250 ha vinic vinařského spolku, združení malých vinařů se rozkládáv hornaté oblasti "Barbagia" vyhlášené pro ideální "terroir" Cannonau Classico 

Cantina Puggioni Giampietro  Mamiada
Cantina Puggioni Giampietro Mamiada

Novinka z horské obce Mamoiada, na kterou se můžete těšit.. již brzy... červené, plné, exkluzivní víno Cannoanu s názvem reprezentující sybol tradice a kultury dřevěné masky Mamuthone.