Víno Cannonau, elixír života 

01.12.2020

Červené víno Cannonau, Elixír života  

In vino veritas? /V čem spočívá?

Věděli jste, že? ... 

Sardinie, je jediným místem v Evropě tzv. Blue Zone /Modré zóny/;  označení oblasti vyznačující se dlouhověkostí místních obyvatel a blahodárných faktorů krajiny, působící na lidský organismus. Modrých zón je celkem 8. Jsou to převážně odlehlé regiony ve vyspělých zemí, kde se zachoval tradiční způsob života. Dle světových vědeckých výzkumů je způsobeno; Genetikou, životním stylem a stravou - je více faktorů, díky kterým se Sardové dožívají své dlouhověkosti, v průměru 90 až 100 let. 

Věděli jste však, že jedním z faktorů je červené víno Cannonau? 

Cannonau di Sardegna DOC je plné, kořeněné, robustní víno, které výborně doprovází silné chutě výrazných pokrmů, např. vyzrálé sýry Peccorino, jehněčí a další pečeně. Cannonau nejen skvěle chutná, ale také obsahuje až 3x více zdravý prospěšných látek; důležitých antioxidantů, polyfenolů blahodárných pro cévní a kardiovaskulární systém.

Kde se nachází nejlepší Cannoanu? 

Nejlešpí víno Cannonau se údajně nachází v horské oblasti, tzv. srdci Sardinie, nazývané Barbagia, provinice Nuoro ve středo východní části ostrova. Vinařské oblasti provinicie Nuoro: Mamoiada, Dorgali, Oliena. 

Naštěstí, zde si můžete vybrat vína z těchto oblastí a vychutnat v pohodlí domova ;-) 

Za zmínku také stojí, že vinařská oblast Oliena, ve městečku Oliena je historicky nejstarší oblastí v pěstování vína, datované již 3000 let před naším letopočtem.Pravděpodobně díky dokonalé kombinaci nezbytných faktorů pro pěstování vína. Díky vápencovému massivu Supramonte di Oliena, 

Víno z červené odrůdy Cannonau. Autochtonní odrůdy nejvíce kultivované na Sardinii. Patří mezi nejstarší odrůdy středomoří a je součástí "tajemství" legendy dlouhověkosti Sardů.

Zdroj: https://www.italymagazine.com/news/sardinias-cannonau-wine-way-longevity. https://www.sardinianplaces.co.uk/blog/fava-beans-longevity-and-sardinian-cannonau-wineDvě až tři sklenky červeného denně 

článek se vkládá....