Víno Cannonau, elixír života

05.02.2021

Červené víno Cannonau, Elixír života

In vino veritas? /V čem spočívá?

Věděli jste, že? ...

Sardinie, je jediné místo v Evropě tzv. Blue Zone /Modrá zóna/; označení panensky čisté krajiny, působící blahodárně na lidský organismus s výskytem dlouhověkosti místních obyvatel. Modrých zón je celkem 8. Jsou to převážně odlehlé regiony ve vyspělých zemí, kde se zachoval tradiční způsob života. Dle světových vědeckých výzkumů je způsobeno; Genetikou, životním stylem a stravou - je více faktorů, díky kterým se Sardové dožívají své dlouhověkosti, v průměru 90 až 100 let.

Věděli jste však, že jedním z faktorů je červené víno Cannonau?

Cannonau di Sardegna DOC je plné, kořeněné, robustní víno, které výborně doprovází silné chutě výrazných pokrmů, např. vyzrálé sýry Peccorino, jehněčí a další pečeně. Cannonau nejen skvěle chutná, ale také obsahuje až 3x více zdravý prospěšných látek; důležitých antioxidantů, polyfenolů blahodárných pro cévní a kardiovaskulární systém.

Modrá zóna (Blue Zone)
Modrá zóna (Blue Zone)

Kde se nachází nejlepší Cannoanu?

Nejlepší víno Cannonau se údajně nachází v horské oblasti, tzv. srdci Sardinie, nazývané Barbagia, provinice Nuoro ve středo východní části ostrova. Vinařské oblasti provinicie Nuoro: Mamoiada, Dorgali, Oliena.

Naštěstí, zde si můžete vybrat vína z těchto oblastí a vychutnat v pohodlí domova ;-)

Za zmínku také stojí, že vinařská oblast Oliena, ve městečku Oliena je historicky nejstarší oblastí v pěstování vína, datované již 3000 let před naším letopočtem. Pravděpodobně díky dokonalé kombinaci nezbytných faktorů pro pěstování vína; vápencový massiv Supramonte di Oliena chrání před silným větrem od blízkého moře,  vinice se se rozléhají v ideální nadmořské výšce 400 m n.m. O přirozenou vláhu se zde stará významný pramen Su Gologonone (přes 100m hluboký) a blízké jezero Credino.    

Oliena sousedí s vinařským městečkem Dorgali, po levé straně, směrem k moři.  Mamoiada, epicentrum tradičních řemesel, často nazývaná "Srdce Sardinie" se rozléhá v horské oblasti, po pravé straně, vinice 650 až 750 m n.m.  Paradoxní je že, i malá vzdálenost, asi 15 km, se vyznačuje odlišným terrior, krajinou, kulturou i nářečím (olianese, dorgalese, mamoiadino).

Pokud bych měla stručně ohodnotit charakteristiku vín, určitě bych zdůraznila tradiční práci ve vinicích Mamoiada s nízkou výtěžností na hektar, tradiční zpracování na dřevě a spontánní fermentaci na vlastích kvasinkách. Chuťově jsou vína komplexní, harmonická s vůní a podpisem krajiny; vyzrálých malin, divokých šípků, levandule, lékořice. Vína jsou šarmantí, dlouhá. 

Charakter vín z Oliena se značí větší ovocitostí a kořenitostí v závěru. Ideální doprovod k masu, nebo výrazným sýrům typu peccorino. 

Vína z Dorgali se vyznačují svou mineralitou, až slaností v závěru, díky zlatavě zbarvenému pohoří Supramonte di Dorgali a mořským útesům, ve kterých se nachází. 

Supramonte di Oliena
Supramonte di Oliena

Královské víno z červené autochtonní odrůdy Cannonau je nejvíce kultivované na Sardinii. Patří mezi nejstarší odrůdy středomoří a je součástí "tajemství" legendy dlouhověkosti Sarů.


Zdroj: https://www.italymagazine.com/news/sardinias-cannonau-wine-way-longevity. https://www.sardinianplaces.co.uk/blog/fava-beans-longevity-and-sardinian-cannonau-wine