Mamoiada, vinařská obec

 Mamoiada, vinařská obec v provincii Nuoro, ukryta v srdci Sardinie, v nadmořské výšce 650m n.m.  Nachází se na Středo-východě ostrova,  mezi pohořím Supramonte a Gennargentu, Je plná tradičních řemesel, kultury a přírodní symbiózy. Nacházejí se zde nejstarší vinice Sardinie. 


Charakteristika vín z Mamoiada

o terrior

300 ha vinic se rozléhá 750 až 1000 metů nad mořem! Specifické terrior s ideálními podmínky pro pěstování Cannoanu. Vládne zde jedinečné mikroklima, se skvělou ventilací vzduchu, velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí mají pozitivní vliv na zdraví, aromatický vývoj a barvu hroznů. Tato přírodní symbióza vytváří jedinečný ekosystém, kde není zapotřebí ve vinici používat jakékoliv chemické prostředky. a srážkovým stínem. Díky přirozené kultivaci hroznů ve vinici disponují vína plným extraktem, širokou škálou divokých bylin a svěží elegancí s dobrým předpokladem k archivaci. Půdy jsou zde hluboké, granitové, dobře drenážní. V okolí se vyskytuje soustu vodních pramenů. Podloží ve vinici je písčito-granitického podloží s žuovými oblázky.

Mamoiada je bylinnou zahradou Sardinie. Vinice jsou často ohraničené ostnatými keři černého malinovníku, stromy olivovníků, korkovníků a různorodých bylin. Nesdílnou součástí zdejší flóry tvoří divoká levandule, růže, tymián, šalvěj, máta, šafrán a vzácný jalovec.

Tradiční práce na vinci a zpracování hroznů, začíná od přirozené orby párem volů, přes práci na vinci s přírodně udržitelném režimu, nízkou výtěžností na hektar, tradičním zpracování hroznů, spontánní fermentací na vlastních kvasinkách

Vinice často orají párem volů (těžce dostupný, kopcovitý terén antických vinic s úzkými řádky, s nízkou výtěžností na hektar. Průměrné stáří vinic 60 let. Zdejší stoleté vinice se podobají bonsajím a stále produkují skvělá vína Cannonau Riserva 2016 VikeVike, Ballu Tundu Cantina Sedilesu :-)  

Zde si můžete vybrat ze tří vinařství :


Mamoiada

Srdce Sardinie