Košík
Image
Bílé víno
1 x 65 Kč

Mamoiada

Mamoiada je vinařská obec v kopcovité provincii Nuoro. Nachází se v nadmořské výšce 550m, 2500 obyvatel, rozloze 50 000 km².  Na první pohled malá Mamoiada se však pyšní světovými víny ze stoletých vinic. Každý vinař si zde hýčká své staré a stoleté vinice v nadmořské výšce 750m n.m. Střídání teplot během dne a noci zde vytváří jedinečné mikroklima pro pěstování vína s mnohovrstevnou sktrukturou a charakteristickou aromatikou.  Královské odrůdě Cannonau se zde velmi daří. Vinaři jednou v integrované Bio prdukci, zakládají si na nízké výtěžnosti na hektar.  V posledních letech také rozšiřují pěstování bílé autochtonní odrůdy Granazza. Milovník Orange wine nesmí vynechat ochutnávku zdejšího klenotu, Granazza Sulle Buccie (Oranžáda na slupkách) od místního veleváženého vinařství Cantina Sedilesu.  

Téměř každý vinař si opečovává starou vinici nad 80 let. Zakládá si na přirozeném pěstování vína na vlastních kvasinkách, bez zásahů vedlejších prostředků jak na vinici, tak ve sklepě. Ač jsou vinaři sousedé, každý má víno diametrálně odlišné s úžasným charakterem. Prostě musíte ochutnat :-) 

Seznam ověřených vinařů, které stojí za to navštívit:

Cantina Sedilesu

Tímto vinařstvím doporučuji začít. Dozvíte se zde spoustu technických informací. Malé vinařství 10 ha obhospodařuje rodina tří bratrů Sedilesu a jejich potomků. Vinařství je mezinárodně úspěšné, drží si však svou tradiční metodu zpracování hroznů, vše v šetrném BIO režimu. Vinařství je vybudováno v tradičním kamenném stylu s prvky dřeva a lehkým dotekem moderní architektury a stroji na šetrné zpracování vína ve sklepě. Převážně zde používají tradiční metodu spontánní fermentace na dřevě na vlastních kvasinkách. Zde můžete ochutnat různé variace rezerv ze starých i stoletých vinic.

Degustaci začínáme s famózní 1.Granazza na slupkách, pak přecházíme na červené gastro víno 2.Sartiu, přes vlajkovou loď plné 3.Mamuthone, a pak Riserva ze stoletých vinic,Ballu Tundu.

Degustace 4 vzorků s výkladem 25 € (pro větší skupinku nad 4 osoby možnost prohlídky výroby 5 €).

Cantina VikeVike

Cantina VikeVike založil mladý sympatický vnuk rodiny Sedilesu. Simone se rozhodl jít vlastní cestou s praxí posbíranou v zahraničí. Simone vesele obhospodařuje 3 ha v BIO produkci s nízkou výtěžností. Cannoanu spontánní fermentace na dřevě. Vína jsou svěží, harmonická a velmi dobře pitelná. Famózní je také sklípek se sušenými šunky nad hlavou 

Degustace 3 vzorky - 1x bílé víno, 1x Cannoanu, 1x Cannonau riserva (100 leté vinice, zrálo 2 roky ve velkých dubových sudech) + malé občerstvení (domácí sýr, Pane Carasau). Simone a ostatní malý vinaři mluví pouze italsky. Stačí poslat objednávku do kontaktního formuláře. 

10 € / osoba

Cantina Bobotti Piergraziano

Cantina Bobotti Piergraziano vyrábí úžasná vína.  Ač je to taková černá ovce Mamoiady.  V roce 2016 se sem přistěhoval a kupil si malou vinici, s nulovými znalostmi. Během prvního roku koupil 3ha vinic, další rok dvojnásob a dnes obhospodařuje 10ha naturálních vinic s vnikajícími výsledky.  Říká, že vyrábí "ženská vína", taková vína, která s lehkostí vypije pár u stolu. Piero jede vše naturálně, nepřidává žádné vedlejší prostředky na vinici, ani ve výrobě.  Vína jsou nefiltrovaná.  Ve sklepě spoléhá na přirozený průběh spontánního kvašení ve velkých plastových kádí, pak víno zraje ve velkých dřevěných sudech.   Mezi jeho klenoty patří bílá autochtonní odrůda Granazza, která tradičně zrála na šlupkách 40dní, růžové, cannonau i cannonau riserva.  Ochutnání těchto vín byste si rozhodně neměli nechat ujít :-) Ani abstraktní etikety vás nenechají bez povšimnutí.

10 € / osoba

Cantina Buonamici

Cantina Buonamici mladé a nápadité vinařství, etikety zdobí slavní spisovatelé z okolí. Jako významná modla, držitelka Nobelovy ceny za literaturu Grazia Delleda.  Enolog z Oliena, degustace ve stylovém baráčku přímo ve vinici v nadmořské výšce 800 m.nm.

Degustace - aperitivo ve vinici - 2 vzorky Cannonau - 1x Deledda, 1x Montanaru + malé občerstvení (Domácí sýr, Pane Carasau)

10 € / osoba

Seznam enogastro aktivit v okolí Barbaggia, provinice Nuoro.

 
Alkoholové výrobky prodáváme pouze osobám starším osmnácti let.
Prohlašuji, že je mi 18 a více let.
ODhkODI3Nj